Quick Links

Skip to main content Skip to navigation

Main Navigation

Top

Front Page > breadcrumbs: Activities/Athletics > breadcrumbs: Clubs/Organizations >

Working...

Ajax Loading Image

 

Clubs & Class Organizations


 

 
     Club Meeting Days               Clubs & Class Organizations
 

 
Aftershock Information Thursday (fall only) Weekly 3:30-4:30 PM Music Room Todd Krier      
Ag Information Monday Weekly 8 AM Room 102 Mike Davis      
Ambassadors Information Monday Bi-Weekly 8 AM LPAC Jan Frayser Connie Freudenberg Shelly Pick Raina Volkmer
Art Information Monday Weekly 3:30 PM Room 152 Laurie Rodaway      
Aviation Information Monday Weekly 3:30 PM Room 274 John Cox      
Bowling Club Information Mon., Wed., Sat. 3 times/week 4-5:30PM/10AM-3PM Sun Valley Lanes/ various locations Larry Punteney Rod Machacek    
Boys Barbershop Information Friday (spring only) Weekly 5th Period Study Halls Music Room Todd Krier      
Campus Ministry Information Tuesday Weekly 7:20 AM St. Teresa Room Molly Milana Tom Korta    
Chess Information Tuesday Weekly 3:30 PM Room 274 John Cox      
Club World Aid Information Tuesday Weekly 7:40 AM Room 264 Colleen McBride      
Entrepreneur Information Tuesday 2nd Sem. Evenings Off-Campus Ryan Psota      
Fellowship Friday Information Friday Weekly 7:20 AM Room 008 Molly Milana Tom Korta    
Hacky Sack Information TBA TBA TBA TBA Trent Framke      
Honor Guard Information Wednesday Weekly 3:40 PM Chapel Father Bernardo      
Junior Achievement Information Varies Varies Varies Varies Ryan Psota      
Key Information Monday Monthly 8:05 AM Room 103 Carmen Goeden      
Landscaping Information Tuesday Weekly 3:30 PM Room 271 Georgia Miller Sheila Mehlhaff    
Literature Information Saturday Monthly 10 AM Various Coffee Shops Lauren Funk Colleen McBride    
Math Information Tuesday Weekly 7:30 AM Room 204 Chara Eckery      
Math Information Friday Weekly 3:30 PM Room 204 Chara Eckery      
MD Information Thursday Bi-Monthly 3:30 PM Room 270 Shari Schneider      
Mock Trial Information Thursday Bi-Monthly 3:30 PM Room 108 Harlan Milder      
National Honor Society Information Varies Varies Varies Varies Tom Seib      
Outdoors Information Varies Varies Varies Room 276 Jeremy Scheffler      
Passport to Adventure Information Monthly Mon./Tues. 6 PM Varies Shiela Sievert      
Pius Players Information Varies Varies Varies Varies Joe Moser      
Pro-Life Information Wednesday Every Other 7:40 AM Room 166 Karen Bonkiewicz      
Retreat Team Information Varies Varies Varies Varies Jeff Schinstock      
Robotics Information Daily Monday - Friday 3:30 - ? Room 208 Brian Swanigan      
Running Information TBD TBD TBD TBD George O'Boyle      
Schoenstatt Girls Information Tuesday Bi-Monthly 3:30 PM Room 161 Sister Jennifer      
Science Bowl Information Wednesday Weekly 3:30 PM Room 276 Jeremy Scheffler      
Sign Language Information Wednesday Weekly 3:30 PM Room 274 John Cox      
SOADA Information Thursday Weekly 7:30 AM Room 201 Erin Andrus Connie Freudenberg    
Spanish Information Wednesday Weekly 3:30 PM Room 155 Tracy Chapelle Katie Hayes    
Speech Team Information Monday Weekly 7 PM Room 211 Nolan DeWispelare      
STEM Information Tuesday Bi-Monthly 3:30 PM Room 200 Jamie Reed Alex Adams    
Student Council Information Wednesday Weekly 7:30 AM St. Teresa Room Susan Kelly Brianna Golka    
Trap Shooting Information T/Th/Sat Weekly 4-6 PM Izaak Walton Craig Keaschall      

Pius X • 6000 A St. • Lincoln, NE 68510 • 402-488-0931 • Fax: 402-488-1061

Back To Top