Lincoln Pius X Catholic High School

Thunderbolt Student Athletes in College

Please help us keep this list up to date. If we are missing any student-athletes, or have incorrect information, email communications@piusx.net. Thank you.

Last update: February 26, 2021

NAME SPORT COLLEGE/UNIVERSITY LEVEL GRADUATED
Elizabeth Fortenberry Cheer Benedictine NAIA 2017
Alex Angele Baseball Nebraska Wesleyan NCAA Div III 2019
Joe Finder Baseball Garden City CC JUCO 2020
Joe Dworak Football Benedictine NAIA 2019
Cathy Shasserre Track & Field Benedictine NAIA 2020
Ellen Budell Soccer Benedictine NAIA 2017
Natalie Sjuts Track & Field Benedictine NAIA 2017
Austin Miller Wrestling Doane University NAIA 2017
Joe Berrick Swimming Midland NAIA 2017
Derek Kolbush Baseball Nebraska Wesleyan NCAA Div III 2017
Riley Ward Baseball Nebraska Wesleyan NCAA Div III 2017
Aspen Rolfes Track & Field Nebraska Wesleyan NCAA Div III 2017
Regan Taubenheim Cross Country / Track & Field Nebraska-Kearney NCAA Div II 2017
Allison McElroy Dance Nebraska NCAA Div I 2017
Bryce Holcomb Cross Country / Track & Field Wayne State NCAA Div II 2017
Heidi Odom Soccer York NAIA 2017
Joe Pynes Football Benedictine NAIA 2018
Joe Burt Basketball Doane NAIA 2018
Trevin Alberts Shotgun Sports Doane NAIA 2018
Cade Mahan Soccer Doane NAIA 2018
Markus Pieper Soccer Doane NAIA 2018
Sam Coy Tennis Doane NAIA 2018
Camden Brichacek Baseball Hastings NAIA 2018
Ricky Evaristo Shotgun Sports Missouri Valley NAIA 2018
Josie Baxter Softball Morningside NAIA 2018
Chris Cassidy Football Nebraska NCAA Div I 2018
Aaron Nichols Baseball Nebraska Wesleyan NCAA Div III 2018
Thomas Robertson Basketball Nebraska Wesleyan NCAA Div III 2018
Anthony Krick Cross Country / Track & Field Nebraska Wesleyan NCAA Div III 2018
Tyler Taubenheim Cross Country / Track & Field Nebraska Wesleyan NCAA Div III 2018
Sara Kholousi Dance Nebraska Wesleyan NCAA Div III 2018
Carlee Liesch Softball Nebraska-Kearney NCAA Div II 2018
Abbie Vodicka Softball Nebraska-Kearney NCAA Div II 2018
Lindsay Nottlemann Volleyball Nebraska-Kearney NCAA Div II 2018
Madelyn Conrad Bowling Newman NCAA Div II 2018
Morgan Hooper Gymnastics Northern Illinois NCAA Div I 2018
Brylie Meyer Soccer Omaha NCAA Div I 2018
Caroline Theil Swimming Texas A&M NCAA Div I 2018
Kelsey Goodban Softball Nebraska-Kearney NCAA Div II 2018
Caitlin Vancura Volleyball Benedictine NAIA 2019
Josh Mulinix Shotgun Sports Doane University NAIA 2019
Alex Wagner Shotgun Sports Doane University NAIA 2019
Morgan Christiansen Volleyball Fort Hays State NCAA Div II 2019
Delaney Humm Volleyball Fort Hays State NCAA Div II 2019
Jadyn Greisen Rowing Kansas State NCAA Div I 2019
Joshua Miller Football Morningside NAIA 2019
Austin Jablonski Football Nebraska NCAA Div I 2019
Emma Gabel Volleyball Nebraska NCAA Div I 2019
Alex Angele Baseball Nebraska Wesleyan NCAA Div III 2019
Noah Unger Baseball Nebraska Wesleyan NCAA Div III 2019
Andrew Ellerbee Football & Wrestling Nebraska Wesleyan NCAA Div III 2019
Simone Collins Soccer Nebraska Wesleyan NCAA Div III 2019
Sarah Thavenet Soccer Nebraska Wesleyan NCAA Div III 2019
Ellen Dalton Track & Field Nebraska Wesleyan NCAA Div III 2019
Drake Stuhr Wrestling Nebraska Wesleyan NCAA Div III 2019
Sammie Kistler Track & Field Nebraska-Kearney NCAA Div II 2019
Lynsey Tucker Softball Omaha NCAA Div I 2019
Abigail Mitchell Swimming Omaha NCAA Div I 2019
Anna McLain Volleyball Queens University of Charlotte NCAA Div II 2019
Charlie Easley Basketball South Dakota State NCAA Div I 2019
Clare Lewandowski Basketball St. Mary NAIA 2019
Gavin Skorupa Cross Country / Track & Field Doane NAIA 2020
Carly Rodaway Volleyball Fort Hays State NCAA Div II 2020
Matti Reiling Softball Iowa Western JUCO 2020
Bailey Pagels Cheerleading Midland NAIA 2020
Grace Felder Tennis Midland NAIA 2020
Jon Andreasen Football Morningside NAIA 2020
Lauren Carr Golf Morningside NAIA 2020
Elana Webber Soccer Nebraska NCAA Div I 2020
Ben Aldridge Baseball Nebraska Wesleyan NCAA Div III 2020
Mitch Sebek Basketball Nebraska Wesleyan NCAA Div III 2020
AnnaRuth Wenzl Cheerleading Nebraska Wesleyan NCAA Div III 2020
Myah Buchholz Dance Nebraska Wesleyan NCAA Div III 2020
Tayden Gentrup Football Nebraska Wesleyan NCAA Div III 2020
Will Olson Tennis Nebraska Wesleyan NCAA Div III 2020
Jaclyan Doering Soccer Nebraska-Kearney NCAA Div II 2020
Lauren Taubenheim Volleyball Nebraska-Kearney NCAA Div II 2020
Alyssa Hansen Soccer Omaha NCAA Div I 2020
Olivia Theil Swimming Omaha NCAA Div I 2020
Lizzy Kramer Cross Country / Track & Field South Dakota NCAA Div I 2020
Kara Owens Swimming South Dakota NCAA Div I 2020
Abbie Christensen Swimming Southwest Minnesota State NCAA Div III 2020
Kolbe Rada Basketball Washington (St. Louis) NCAA Div III 2020
Brea Kreikemeier Soccer Wayne State NCAA Div II 2020
Andrew Eskens Baseball Iowa Lakes CC JUCO 2018

2021 Commitments

Joseph Plachy Tennis Augustana (Sioux Falls, SD) NCAA Div II 2021
Natalie Crouse Soccer Central CC (Columbus, NE) JUCO 2021
Leah Mach Volleyball Emporia State NCAA Div III 2021
Miriam Miller Volleyball & Basketball Hastings NAIA 2021
Alexis Markowski Basketball Nebraska NCAA Div I 2021
Paiton Martin Swimming Nebraska – Kearney NCAA Div III 2021
Anna Burt Volleyball Nebraska Wesleyan NCAA Div III 2021
Kylen Sealock Volleyball South Dakota NCAA Div I 2021
Will Ulrich Tennis St. Thomas (St. Paul, MN) NCAA Div I 2021
Emma Morphew Softball York NAIA 2021
Blake Vodicka Football Nebraska – Kearney NCAA Div II 2021

Pius X

Next Events

Club Calendar

TUESDAY
7:20 am
– Campus Ministry, Math Club
3:30 pm – Chess Club, Landscaping Club
4:30 pm – Prism

Next Day Off

Today's Menu

Tuesday, April 20

Breakfast: Egg, Sausage, Cheese on Biscuit
Lunch: BBQ Pork on WG Bun, German Potato Salad, Green Beans

Or search for it on our website