Lincoln Pius X Catholic High School

Track & Field

Coaches

Bill Rice

Bill Rice
Head Coach

Assistant Coaches
Tim Aylward
PJ Grosserode
Emily Isaacs
Danielle Karre
Josh Kramer
Emma Niemeier
George O’Boyle
Ryan Psota
Kelli Rice
Kerri Strizek
Gus Weibers

Girls Roster

SENIORS
Cori Dolan
Josie Gabel
Sydney Gubbles
Ashtyn Hraban
Allyson Korus
Leah Mach
Maddie Potter
Anna Vedral
Delaney Volnek
Erin Bousquet – manager
Mary Nguyen – manager

JUNIORS
Mattie Andreasen
Alweya Bi
Aubrey Decker
Rachel Downey
Ella Eidson
Emma Eusterwiemann
Jenna Hoage
Maggie Jarnagin
Lauren Nguyen
Tracy Nguyen
Helena Occansey
Liah Scdoris
Tess (Marie) Timmerman
Kat Tvrdy
Katie Villa
Ellie Wolsleger
Caroline Phelan – manager

SOPHOMORES
Vashti Adams
Lanie Brott
Kate Campos
Molly Chapman
Mollie Clarke
Hazel Goeden
Claire Gokie
Mackenzie Goodwater
Alyson Gubbels
Stephanie Heimbrecht
Alondra Hernandez
Allie Heser
Aubrey Hodge
Abby Kassmeier
Lelianna Leija
Karen Leyte Gonzalez
KayLee Lovett
Marah Maxson
Hannah Reinke
Sarah Sindelar
Molly Spicka
Hannah Tlamka
Maria Tran
Vi Tran

FRESHMEN
Vivian Dalton
Brooklan Doering
Cate Dolezal
Sara Iburg
Cora Halverson
Wasuk Kose
Hayley Lutjeharm
An Ninh
Natalie Prichard
Libby Schinstock
Jillian Sovereign
Kailah Ta
Libby Timmerman

 

Boys Roster

SENIORS
Thomas Butler
Blake Daberkow
Sam Easley
Conner Gokie
Joshua Hall
Gregory Johnson
Tyler Lonergan
Liam Lovett
Matt Muff
Owen Sovereign
John Swanson
Riley Tassemeyer
Luke Taubenheim
Kolbe Villa

JUNIORS
Luke Andres
Trenton Behne
James Dalton
Herman Dolezal
Marcus Dustin
Thomas Greisen
Jack Hastreiter
Sam Hastreiter
Max Ivanov
Tyler Kerkman
Dylan Kluthe
Parker Koos
Cody Kumke
Henry Meyer
Simon Minchow
Nick Patzel
Jakob Schmit
Joe Seeman
Cole Sellhorn
Nathaniel Simpson
Joe Staab

SOPHOMORES
Joe Alesch
Grant Anderson
Gavin Becker
Ethan Behne
Tyler Castle
Cooper Charipar
Joe Cockerill
Jared Dodson
Ivan Duero
Kaden Ekeler
Sam Gardner
Peter Gingrich
Alexander Gomez
Tate Hughes
Sam Jakub
Jackson Kessler
Mason King
Max Knotwell
Brody Koos
Ben Maly
JP Mattern
Thomas McCabe
Luke Nebel
Cooper Norris
Brayden Reiber
Josh Richardson
Paul Ruder
Nate Schauer
Carter Scheer
Tyler Schnase
Ajay Sealock
Dawson Sharp
Lucas Steuter
Wilson Tran
Zach Uhing
Duy Vo
Barrett Walker

FRESHMEN
Sam Andres
Seth Berens
Will Bethune
John Bettey
Karl Butler
Noah Cao
Trenton Deeds
Joe Dustin
Julian Evans
Raphael (Alex) Fiala
Reece Grosserode
Owen Jakub
Lucas Klein
Braden Korus
Caleb Le
Jack McClung
Sam Montgomery
Maceo Nielson
Dario Occansey
Ben Schauer
Stephan Sullivan Diaz
Jacob Tassemeyer
Dan Vo
Brent Voss
Joseph Werner
Jacob Winters

 

In-season practice: 3:40 p.m. You are expected to be at practice every day.  If you must miss a practice due to illness or family obligation you must personally let Coach Rice know by 1:30 in the afternoon. 

Announcements

Schedule

Apr
20
Tue
Track & Field: JV Invitational – Cancelled @ Beecher Field/Scott Track (LH)
Apr 20 @ 1:00 pm

Type: Invitational Opponent: Waverly Beatrice High School Grand Island Senior High Lincoln High Lincoln North Star Lincoln Northeast Lincoln Southeast Lincoln Southwest”>Multiple Schools

Apr
22
Thu
Track & Field: Varsity Invitational @ Lincoln High School
Apr 22 @ 12:30 pm

Type: Invitational Opponent: Bellevue West Bryan Elkhorn South Millard North Millard South Omaha Northwest Sioux Falls O’Gorman Westside Fremont Lincoln East Lincoln North Star Lincoln Southeast”>Multiple Schools Comments: Millard North-Girls

Apr
27
Tue
Track & Field: Freshman Invitational @ Beechner Field (LHS)
Apr 27 @ 1:00 pm
Track & Field: JV North Star Invitational @ Lincoln High School
Apr 27 @ 1:00 pm

Type: Lincoln North Star Invitational Opponent: Lincoln East Lincoln Northeast Lincoln Southeast Lincoln Southwest”>Multiple Schools

Apr
30
Fri
Track & Field: Varsity vs. Blair @ Blair High School
Apr 30 @ 1:30 pm

Type: Meet Opponent: Blair

May
5
Wed
Track & Field: HAC Championships @ Grand Island Senior High School
May 5 @ 1:30 pm

Type: HAC Track Championships Opponent: Columbus Discoverers Fremont Kearney Bearcats Lincoln East Lincoln High Lincoln North Star Lincoln Northeast Lincoln Southeast Lincoln Southwest Norfolk Panthers”>Multiple Schools

May
12
Wed
Track & Field: District Meet
May 12 all-day

Type: NSAA District Track Meet Opponent: TBD

May
19
Wed
Track & Field: State Championships @ Omaha Burke High School
May 19 @ 3:00 pm

Program History

Pius X girls won the Class B Team title in 1982. The boys team won the title in 1984.

Girls All Class Gold Medal Winners

  • 1996-Lincoln Pius X (Fosdick, Kapler, Dodd, Haley), 1,600-Meter Relay
  • 2001-Elizabeth Lange, 800
  • 2002-Elizabeth Lange, 400
  • 2002-Elizabeth Lange, 800
  • 2003-Elizabeth Lange, 1,600
  • 2003-Elizabeth Lange, 400
  • 2004-Elizabeth Lange, 400
  • 2009-Lincoln Pius X (Ross, Rice, Hugo, Grosserode), 1,600-Meter Relay
  • 2013-Lincoln Pius X (Krick, Simon, Thavenet, Essay), 1,600-Meter Relay
  • 2013-Lincoln Pius X (Thavenet, Kottwitz, Drozda, Van Slyke), 3,200-Meter Relay
  • 2015-Maddie Simon, 100 Hurdles
  • 2015-Kathleen Medill, High Jump
  • 2016-Kathleen Medill, High Jump
  • 2017-Aspen Rolfes, 200

Boys All Class Gold Medal Winners

  • 1995-Bryan Schwartz, High Jump
  • 1997-P.J. Grosserode, 200
  • 1997-P.J. Grosserode, 400
  • 2009-Daniel Blake, 800
  • 2013-Garrett Teal, 400
  • 2013-Jacob Holtmeier, 800
  • 2013-Caleb Cowling, Long Jump
  • 2013-Lincoln Pius X (Grosserode, Berens, Butler, Holtmeier), 3,200-meter relay

Hall of Fame Athletes, Coaches & Teams

p.j. grosserode

P.J. Grosserode

1998 – Athlete | Hall of Fame Class of 2019 Grosserode represented a commitment to success on the track that lasted for decades during and

jill noel Korta pius x athletics hall of fame

Jill (Noel) Korta

Jill (Noel) Korta – Outstanding Athlete 1983 Graduate | Hall of Fame Class of 2014 Jill Noel Korta owns the most decorated career of any

micah Heibel pius x athletics hall of fame

Micah Heibel

Micah Heibel – Outstanding Athlete 1983 Graduate | Hall of Fame Class of 2014 Although he gained national notoriety in football, Micah Heibel actually completed

Ziegler pius x athletics hall of fame

Mick Ziegler

Mick Ziegler – Outstanding Athlete 1964 Graduate | Hall of Fame Class of 2014 Mick Ziegler was a rare four-sport star for Pius X, amassing

Don Houser

Don Houser – Outstanding Athlete 1958 Graduate | Hall of Fame 2014 Don Houser serves as one of the many storied athletes who first took

Maura (Dawson) Browning pius x athletics hall of fame

Maura (Dawson) Browning

Maura (Dawson) Browning – Outstanding Athlete 1992 Graduate | Hall of Fame Class of 2016 Dawson engineered a basketball resume that can be argued as

George O'Boyle Pius X cross country track coach

George O’Boyle

George O’Boyle – Outstanding Coach, Teacher, Athletic Director 1968 – Present | Hall of Fame Class of 2016 O’Boyle attended the University of Nebraska on

Elizabeth (Lange) Maggio pius x hall of fame

Elizabeth (Lange) Maggio

Elizabeth (Lange) Maggio – Outstanding Athlete Class of 2014 | Athlete​ Elizabeth Lange completed a magnificent Thunderbolt career that spanned three sports and a legacy

Pius X

Next Events

Club Calendar

MONDAY
5 B/D
AcaFellas
3:30 pm – Aviation Club, Honor Guard, Mock Trial, Puzzle Club, Pre-Vet Club
6:30 pm – Spectrum Show Choir
7 pm – Speech Club

Next Day Off

Today's Menu

Tuesday, April 20

Breakfast: Egg, Sausage, Cheese on Biscuit
Lunch: BBQ Pork on WG Bun, German Potato Salad, Green Beans

Or search for it on our website