Lincoln Pius X Catholic High School

Swimming & Diving

Coaches

Jody Riskowski
Head Coach

Girls Roster

SENIORS: Katherine Cisneros, Christiona Koenig, Lucy McCabe, Bridget Nickman, Cecilia Nickman, Mary Thompson, Hannah Tlamka, Jacey Tran

JUNIORS: Livia Farmer, Emily Heasty, Dakota Martin, Caroline Novosad, Katherine Schmit, Lillian Seipel, Jillian Sovereign

SOPHOMORES: Elise Bettey, Ivy Bredenkamp, Elise Coffey, Aleena Koenig, Nicole O’Donnell, Cecilia Oldenburg, Maddison Stokes, Jamie Tran, Alysha Uttecht

FRESHMEN: Rachel Cisneros, Lindsey Decker, Avery Furlong, Naira Gonzalez, Della Halverson, Macy Konz, Adelaide O’Neill, Roxie Prunty, Caylee Schlautman, Alayna Sharp, McKenna Smith

Boys Roster

SENIORS: Jackson Aldridge, Jared Coffey, Dominic Oldenburg, Sean Rodrigo, Dawson Sharp

JUNIORS: Samuel Becker, Seth Berens, Andrew Deter, David Hatt, Jack Lang, Jacob Tassemeyer, Ian Van Den Wymelenberg, Joseph Werner, Michael Woodrich

SOPHOMORES: Eddie Arteaga, Anthony Hartz, Nicholas Phelan

FRESHMEN: Brendan Butler, Stephen Gonifas, Samuel Huck, Oskar Kathol, John Mollard, Noah Newton, Hunter Riesberg, Benjamin Springer

Schedule

Thursday, February 09
  • 9:45 am - Swimming & Diving: Varsity vs. Columbus Discoverers Fremont Grand Island Senior High Kearney Bearcats Lincoln East Lincoln High Lincoln North Star Lincoln Northeast Lincoln Southeast Norfolk Panthers">Multiple Schools (Away) at Lincoln Southeast High School

Friday, February 10
  • 11:00 am - Swimming & Diving: Varsity vs. Columbus Discoverers Grand Island Senior High Kearney Bearcats Lincoln East Lincoln High Lincoln North Star Lincoln Northeast Lincoln Southeast Lincoln Southwest Norfolk Panthers">Multiple Schools (Away) at Fremont Family YMCA

Saturday, February 11
  • 2:00 pm - Swimming & Diving: Varsity vs. Columbus Discoverers Grand Island Senior High Kearney Bearcats Lincoln East Lincoln High Lincoln North Star Lincoln Northeast Lincoln Southeast Lincoln Southwest Norfolk Panthers">Multiple Schools (Away) at Fremont Family YMCA

Photo Store

Program History

STATE CHAMPIONS

200-YARD FREESTYLE
Caroline Theil – 2015

INDIVIDUAL MEDLEY
Caroline Theil – 2018
Caroline Theil – 2017

BUTTERFLY
Caroline Theil – 2016

100-YARD FREESTYLE
Caroline Theil – 2015

BREASTSTROKE
Katie Stonehocker – 2019
Katie Stonehocker – 2018

DIVING
Braden Kowalski – 2018

 

Pius X

Next Events

Club Calendar

WEDNESDAY

Honor Guard
Latinos Unidos
Sign Language Club
Spanish (3&4 Students)
Student Council
Strings Club (Starts in November)
AcaBellas
AcaFellas

Next Day Off

Today's Menu

[tribe_events view="list" cat="menu" limit="1" tribe-bar="false" events_per_page="1"]

Or search for it on our website

Skip to content