Lincoln Pius X Catholic High School

Wrestling

Coaches

Jerry Clinch
Head Coach
Email

Assistant Coaches

  • Jesse Andres (head assistant)
  • Jared Nickman
  • Josh Guerra

Athletic Trainer           

Drew Erks, MSEd, ATC

Roster

Ethan Bosland, 12
Nate Costello, 12
Zane Faust, 12
Noah Hobelman, 12
Hunter Kreikemeier, 12
Ryan Mazour, 12
Dontae Thomas, 12
Alex Wehling, 12
Luke Andres, 11
Mac Boatman, 11
Will Martin, 11
Hector Mora, 11
Cole Schulzkump, 11
Miles Sweeney, 11

Ben Andreasen, 10
Matt Bohy, 10
Tyler Castle, 10
Ivan Duero, 10
Jared Hobelman, 10
Noah Hunt, 10
Max Knotwell, 10
Carter Scheer, 10
Paul Sobansky, 10
Simon Willis, 10
Sam Andres, 9
Zach Faust, 9
David Korinek, 9
Alex Melgar De Leon, 9
Prestyn Oglesby, 9
Cade Scott, 9
Stephen Sullivan Diaz, 9

Managers

Caitlyn Guerra, Mgr, 12
Jennifer Martinez, Mgr, 12
Paytan Moore, Mgr, 12
Elizabeth Nguyen, Mgr, 12
Vianka Curiel, Mgr, 11
Sofi Kouma, Mgr, 10
Kaitlyn Pagels, Mgr, 10
Isabelle Hobelman, Mgr, 9
Olivia Kudron, Mgr, 9
Addy Olson, Mgr, 9
Libby Schinstock, Mgr, 9

Schedule

Jan
19
Tue
Wrestling: JV Invitational @ Pius X
Jan 19 @ 4:00 pm

Type: Tournament Opponent: CreteLincoln EastLincoln HighLincoln North StarLincoln NortheastLincoln SoutheastLincoln SouthwestMalcomRaymond CentralWahooWaverly’>Multiple Schools

Jan
23
Sat
Wrestling: Varsity Meet @ Omaha Burke
Jan 23 @ 9:00 am

Type: Tournament Opponent: Omaha Burke

Jan
26
Tue
Wrestling: JV Meet @ Southeast
Jan 26 @ 6:00 pm

Type: Dual Opponent: Lincoln Southeast

Wrestling: Varsity Meet @ Southeast
Jan 26 @ 7:00 pm

Type: Dual Opponent: Lincoln Southeast

Photo Store

Coming soon

Program History

Pius X has had six individual wrestling champions:

  • 1979-Ken Rosburg, B185
  • 1998-Paul Kastl, A189
  • 2002-Isaac Gengler, A160
  • 2004-Jaymes Kastl, A189
  • 2006-Michael Seidl, A215
  • 2012-Jared Nickman, A160

Top team finishes at state:

1961 – B 10th 
1986 – B 10th
1999 – A*4th
2000 – A 9th
2001 – A 7th
2003 – A 9th
2006 – A 9th
2009 – A 8th
2014 – A 10th

District Champions      B1974, A1997, A2000, A2001

District Runner up       B1977, A1999