Lincoln Pius X Catholic High School

Class of 1970

Senior Year

Outstanding Senior: Dennis Butler

Homecoming King & Queen: Dennis Shibita & Mary Champoux

Play: ‘Our Town’

Crystal Ball Theme: Isle of Golden Dreams

Superintendent: Fr. Ivan Vap

Principal: John Rotter

1970 Yearbook - Click to View PDF

Updates from the Class of 2005

Graduates of the Class of 1970

Joseph Aguilar
Marsha Anderson
James Andreas
Steven Armbruster
Julie (Manzitto) Ashburn
Michael Barry
Maureen (Coffey) Beckman
Mary Beth (Haggerty) Bellotti
Joanne (Grosserode) Bennett
Colleen (McNeil) Beran
Conni (Wagner) Biggerstaff
Gerald Blain
Jack Boatman
Mary (Reese) Brake+
Johannes Brand
Michael Brickell
Jeff Bryant
Joe Burbach
Dennis Butler
Bonnie (Venhaus) Campbell
Donna (Trumble) Chozen
Scott Christopher
Ann (Fech) Clark
Maralee (Mitzner) Cloran+
Raymond Coniglio
David Conroy
Patrick Cooney
Char (Royal) Cornford
Jacqueline Crocker+

Susan (Phillips) Crosland+
Michele (Swetland) Cullen
Mark Drozda
Mary (Shandera) Earl
Jeanne (Conway) Egger
Mary Emanuel+
Joan (Schroeder) Faldtz
Debbie (Dixon) Fick
Pat Fisher
Jack Flaherty
Alan Foral+
Stanley Fowler
Lynn Franklin+
Sharon (Schroeder) Fusco
Patty (Fijan) Gilmore
Louise (Gude) Greenway
Robert Hadwick
Paul Hamersky
Susie (Schwindt) Hamersky
Mike Hanigan
Ivy Harper-Gonzalez
Claire (Aylward) Hartford
Joseph Hesse
Stephanie (Vos) Hogen
Gregory Hoover
Mary Beth (York) Hotovy
Thomas Houlihan
Thomas Ineck

Carol (Mendlik) Irland
Dick Irvin+
Larry Jablonski
Mirwyn Jackson
Therese (Edwards) Jandernoa
Eloyce (Johnson) Jensen
Ross Jensen
Gary Johnson
Daniel Johnson
Mike Kafka
Patrick Keady
Richard Keefe
Carol Jean Knight
Alan Kobza
Bill Koelzer
Richard Kohel
Joseph Kozak
Cynthia Kubat
Tom Kuchta
Mark Landkamer+
Glorianna (Mary) Lewenson
Maureen (Sullivan) Liddle
Lucy Lien
James Lintel
John Loudon
Diane (Zitek) Loudon
Craig Lowe
Rick Maher
Patti (Tuder) Markel
Dennis Maun

Susan McDermott+
Dan McGovern
Cyndi McPherson
Jorge Mendez
Thomas Millard+
Susan Mohr
Kathleen (Healy) Morris
W. Michael Morrow
Jill (Higgins) Murphy
John Neal
John Nevole
Dale Nobbman+
Dan Olivetti
Katie (Daly) O’Rourke
Jeanne (Young) Ostlund
Joanne (Wisnieski) Pepperl
Beth (Knight) Pfeffer
Kay Phillips
Jim Radican
Anna (Last) Raschi
Paul Reinsch
Kenneth Renner
Ralph (Healy) Richardson
Constance Rose
Robert Roselle
Mike Rowan
Teresa (Vavrina) Sasse
Roxann (Lyons) Sattler
Marilyn (Vestecka) Schaffer

Debra (Bowers) Schrader
Kenneth Schroer
Robert Schubert+
Ellen (McKenzie) Shank
Judith (Fowler) Shearman
Kathy (Milana) Sheely
Dennis Shibata
Charlene (Bartek) Smith
Michael Steadman
Christine Stevens
Debra (Schommer) Suhr
Patrick Sullivan
Barbara (Schiefelbein) Sullivan
Cathy (Carlson) Swartz
Catherine (Schroer) Swihart
David Tinius
Mary (Champoux) Tomlinson
Kathy (Hamersky) Urie
Gerald Van Ackeren
Patrick Vuchetich
Constance Wagner
Elizabeth (Van Gundy) Walker
Sandra (Krebsbach) Watton
Jerold Watton+
Deborah (Enright) Wheeler
Rosemary (Scdoris) York
Joan (Erickson) Young

Pius X

Next Events

Club Calendar

MONDAY

AcaFellas
Ambassadors
Aviation Club
Farm to School
Honor Guard
Pre-Vet Club
Puzzle Club
PxLibris Library Club
Speech Team
Spectrum Show Choir

 

Next Day Off

Today's Menu

[tribe_events view="list" cat="menu" limit="1" tribe-bar="false" events_per_page="1"]

Or search for it on our website